sobota, 31 grudnia 2011

Moje uwagi na temat wdrożenia i okresu utrzymania rezultatu

po ig 8.1 wskaźnik rezultatu i produktuWdrożenie projektu na innowacyjne e-usługi wymaga poniesienia kosztów. Również okres utrzymania rezultatu e-usług pociąga za sobą koszty. Zysk musi być, bo inaczej firma upadnie. Pytanie na dziś: Jak to wszystko połączyć w logiczną całość we wniosku o dofinansowanie?

Rozumowanie zacznę od końca czyli ile w rzeczywistości musisz mieć gotówki, by utrzymać płynność finansową? Przykładowo załóżymy rozwiązanie, w którym wnioskodawca nie posiada innych źródeł przychodu i finansuje działania biznesowe wyłącznie z zaliczki, refundacji etapowych oraz środków własnych. Dla uproszczenia przyjmijmy, że projekt składa się z 4 etapów po 6 miesięcy i w każdym wnioskodawca winien ponieść porównywalne koszty. Załóżmy ponadto, że zaliczkę otrzymał w połowie I etapu i zwrot refundacji trwa ca. 6 miesięcy (akceptacja rozliczenia etapowego przez RIF + zwrot dotacji). W ramach zaliczki Beneficjent otrzymał 30% ogółu kosztów kwalifikowanych, co znaczy, iż gotówka skończy mu się po koniec pierwszego etapu, bo do wszystkich kosztów trzeba dodać podatek od towarów i usług VAT i nie zapominać, że dotacja obejmuje 70% ogółu kosztów kwalifikowanych. Drugi etap musi być finansowany ze środków własnych. Trzeci również, bo refundacja za drugi będzie dopiero na początku czwartego i z niej zostanie pokryty koszt etapu IV. Jasno widać, przy obecnym progu dofinansowania, Wnioskodawca powinien posiadać w praktyce na koncie ponad 50% ogółu kosztów kwalifikowanych brutto lub blisko 70% kosztów kwalifikowanych netto. Bez tego nie utrzyma płynności finansowej. Nieco lepiej jest wówczas, gdy ma dodatkowe źródło generujące przychód na poziomie kosztów poszczególnych etapów, bo może odliczyć VAT od faktur sprzedażowych i zmniejsza mu to udział własny niezbędny do utrzymania płynności finansowej o około 20%, co daje około 50% ogółu kosztów kwalifikowanych netto.

Jak widać, projekty 8.1 nie są adresowane do biednych początkujących tylko jak mówi moja żona, do starych wyjadaczy na rynku, które chcą zmniejszyć kwoty CIT i pompują środki w praktycznie niedochodowy za to dotowany ze środków UE program. Pomyśl zanim podpiszesz umowę, czy spełniasz to kryterium.

Jeśli masz rzeczywiście dobry pomysł, nie daj się zwieść kwotom maksymalnym dofinansowania UE. Zaplanuj budżet tak, by można było go łatwo modyfikować w trakcie realizacji i by wyjściem awaryjnym było zmniejszenie kosztów o pracę własną (niestety to nie jest koszt kwalifikowany). Napisz projekt o wartości 100 – 150 tys., nie popadniesz wtedy w kłopoty, a jeśli realizacja nie przyniesie spodziewanych zysków, to jesteś w stanie taką kwotę dotacji w okresie utrzymania rezultatów zwrócić do RIF. Radzę ostrożność (wiem, co mówię, bo właśnie jeden z projektów stracił u nas płynność finansową; maluje się czarny scenariusz, bo plan naprawczy jest oparty na niepewnych założeniach.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4, Witryna 5,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

wtorek, 27 grudnia 2011

Mniejsza firma w sieci. Wsparcie przy tworzeniu www.

Badania przeprowadzone przez TNS OBOP mówią, że ponad 30% mikrofirm w Polsce nie posiada osobistej witryny w sieci i nie używa e-mail w prowadzonej działalności gospodarczej.

Zrzut ekranu templatki themeforest.net

Chociaż rezultat ten sprawia wrażenie być wysokim, to można wykorzystać parę prostych metod na wyeliminowanie problemu i stworzenie w krótkim odcinku czasu fundamentów pod swoją obecność w sieci. Jako firma konsultingowa w obszarze informatyki naszym klientom najczęściej proponuję rozwiązanie proste, a przy tym nie zajmujące dużo czasu: zbudowanie witryny sieciowej w oparciu o wordpress lub joomlę, a następnie dodatnie nabytej w internecie szablonu witryny u takich agregatorów jak yootheme.com.

Tak zrozumiałe podejście daje najczęściej szybki sukces – witryna w sieci nie tylko pojawi się w sieci ale także nie będzie trącać amatorszczyzną. Praktycznie zawsze, w koszcie na poziomie 600 pln brutto udaje się zrealizować wymagane cele.

Samo stworzenie witryny nie oznacza obecności podmiotu gospodarczego w sieci. Bardzo ważnym jest jej optymalizacja częstokroć z pomocą dedykowanych podmiotów lub dalej z nami, bo bo osiągamy w tej dziedzinie sukcesy. Ważnym jest dbać, by treści w witrynie były nieustannie dodawane i dostosowane zarówno w treści jak i w nagłówkach na działania robotów wyszukiwarek internetowych.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3, Witryna 4,


Słowa kluczowe: themeforest.com, templatemonster.com, yootheme.com, templatka, szablon strony, mikrofirma, mała firma, mały biznes, witryna firmowa, obecność w sieci, prezentacja w internecie

czwartek, 22 grudnia 2011

Wolne etaty dla specjalistów. Badania rynku pracy w kraju

Wolne etaty na stanowiskach technicznychW artykule dostępnym w serwisie gazeta.pl podjęto ważny wątek badania rynku HR w Polsce. Autor twierdzi: w kraju nie wystarcza rąk do zatrudnienia na różnych, głównie technicznych stanowiskach pracy.

Z zawartej w tekście dyskusji wynika (ocenę oparto o badania zrobione przez firmę ManpowerGroup zatytułowanego "Niedobór talentów 2011"), iż teraz w kraju występuje trudne do zaspokojenia zapotrzebowanie na specjalistów w różnych dziedzinach technicznych oraz pracowników niewykwalifikowanych.

Chociaż ostatnio mniejsza liczba organizacji deklaruje, że nie może zapewnić wyrównania braków kadrowych istotnych do ich funkcjonowania etatów niż było to w ubiegłym roku, to eksperci HR tłumaczą to zmniejszeniem całkowitej liczby etatów a nie poprawą dostępności wykwalifikowanych specjalistów.

Najprawdopodobniej dla każdego, kto choć trochę miał do czynienia ze uczeniem młodych ludzi jasnym było, że proponowana przed paroma laty reforma w systemie oświatowym spowoduje kataklizm na rynku pracy. Pozostje sądzić, że zauroczeni sobą decydenci nie widzieli potrzeby wysłuchać ocen ulicy. Pamiętając przy tym, że zmiany w strukturze demograficznej czeka nas tragedia na rynku zatrudnienia, której skutków trudno przewidzieć.

Inne witryny: Witryna 1,


Słowa kluczowe: praca w polsce, poszukiwanie pracy, firmy pośrednictwa pracy, dam pracę, gazeta.pl, manpowergroup, badanie hr

niedziela, 18 grudnia 2011

Weryfikacja e-usługi PO IG 8.1 przed złożeniem w RIF

Generator wniosków PARP PO IG 8.1Bardzo ważnym zadniem związanym z przygotowaniem i złożeniem projektu w obszarze PO IG 8.1 jest kontrola wniosku zrobiona przez autora krótko przed wysyłką do RIF. Wielokrotnie sprawdzając treść biznesplanu nie łatwo jest zauważyć niewielkie błędy.

Poważniejszym kłopotem jest brak zgodności projektu z celami działania PO IG 8.1, może zawierać błędne przypisania kosztów składników projektu do opisu kosztów kwalifikowanych wniosku. Dyskwalifikującym projekt problemem są także błędnie przdstawione wskaźniki produktu i wskaźniki rezultatu. Wszystkie te błędy grożą odrzuceniem projektu, który wymagał włożenia dużo wysiłku.

Należy w tej sytuacji pozwolić komuś, kto ma doświadczenie z tego rodzaju biznesplanami poznać swój tekst (poufność zapewnia umowa o poufności) i umożliwić mu odnieść krytycznie do idei i zawartości wniosku. Umożliwia to odszukanie błędów w zawartości wniosku i tuż przed wysyłką aplikacji w RIF skorygować je.

Inne witryny: Witryna 1,


Słowa kluczowe: weryfikacja wniosku, sprawdzenie wniosku, składanie wniosku, składanie projektu, składanie biznesplanu, wysyłka biznesplanu, PO IG 8.1, PARP 8.1, PARP e-usługi

środa, 14 grudnia 2011

Podstawy prawne działania 8.1

parp dofinansowanie 8.1U stóp działania 8.1 i 8.2 leży Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego, które w między czasie było uaktualniane i poprawiono ewidentne luki odnośnie m.in. definicji e-usługi, kosztów kwalifikowanych projektu oraz obszaru zastosowania (np. wyłączono hazard, który przy niewielkiej chęci w początkowych programach był w zasadzie wolny). Dziś Rozporządzenie z mojego punktu widzenia jest dość jasne i można w oparciu o nie sporządzić wniosek. Ale pamiętać trzeba że, gdyby nie pozostałe składniki systemu. Będę starał się unikać ocen, ale nie mogę zapewnić, iż zdecydowanie je pominę z całego tekstu, niestety zbyt wiele emocji wiąże się z nimi i tym samym trudno być zimnym i niestronniczym.

Z punktu widzenia wnioskodawcy następujące rzeczy są specjalnie ważne podczas sporządzania wniosku:

  1. generator wniosków o dofinansowanie,
  2. instrukcja wypełniania wniosków.

Inne witryny: Witryna 1, Witryna 2, Witryna 3,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

piątek, 9 grudnia 2011

O badaniu rynku i pozycjonowaniu produktu

pisanie wniosków poigKiedyś grupie osób mających doświadczenie z POIG 8.1 staraliśmy się znaleźć taki przykład e-usługi| w grupie osób, które w swojej pracy zawodowej stykały się w jakiś sposób z POIG 8.1 poszukiwaliśmy takiego przykładu e-usługi|podczas spotkania w gronie osób pracujących nad projektami POIG 8.1 zabawilismy się w poszukiwanie takiego przykładu e-usługi }, która nie miałaby substytutu w świecie realnym lub substytut w świecie cyfrowym nie stanowiłby zagrożenia dla sprzedaży e-usługi. I mimo kombinowania na lewo i prawo nie udało nam się tego zrobić. Jednym słowem: od dawna nie wymyślono nic nowego i każdy z projektów już istnieje, tylko formy są różne. Jest li sens w składaniu wniosku o unijne dofinansowanie w ramach projektów innowacyjnej gospodarki? Oczywiście, że tak, bo po to umiemy myśleć, by udowodnić, iż substytuty te nie zagrażają dla sprzedaży proponowanych produktów cyfrowych. Dla przykładu: skoro na osiedlu jest apteka, to nie wolno uruchamiać nowej? Oczywiście, to błąd, bo jeśli oferta będzie bardziej dostosowana do potrzeb nabywców, nie tylko zdobędzie się istniejących klientów istniejącej konkurencji, ale można też obudzić zapotrzebowanie rynku na nowe produkty i pokonać konkurentów. Dziś wszyscy są pod wrażeniem sukcesu sprzedażowego Apple Corp. i ich ipadem. Ale wystarczy cofnąć się pamięcią 10 lat wstecz, by skonstatować, iż na poziomie idei pomysły tabletów były, smartfonów również, ale to Jobs jako pierwszy powiedział ludziom, że potrzebują ipada . I tu należy szukac klucza do innowacyjności e-usług, o czym pamiętają rzeczoznawcy IT. Trudno wymyśleć coś całkowicie nowego, ale można wymyśleć nowatorską formę sprzedaży produktów mniej lub bardziej oryginalnych, by znaleźli się ciekawi, co ja kupią. Nie rezygnuj więc z pomysłu, znajdź za to nowy sposób sprzedaży.

Osoby oceniające są bardzo wyczuleni na punkcie życzeniowego planowania sprzedaży na zasadzie takiej, że skoro mam oryginalny pomysł i świetną e-usługę, to znajdą się klienci, którzy chcą to kupić. Nic bardziej mylnego – a recenzent to wie. Nie znajdą się, bo niby skąd mieliby wiedzieć? Przed przystąpieniem do pisania wniosku należy dobrze zdiagnozować swoja grupę docelową. Tu nie ma przestrzeni na naciąganie wyników, bo to natychmiast jest zauważone przez osoby sprawdzające. Pomysł sprzedaży lekcji angielskiego przez internet, choć zgodny z celami PO IG, to wykazanie, że znajdziesz więcej niż kilkunastu stałych klientów na tę e-usługę (plus paru swoich znajomych za free) jest praktycznie niemożliwe i zdaja sobie z tego sprawę członkowie komisji konkursowych w RIF.

Inne witryny: Witryna 1,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it

poniedziałek, 5 grudnia 2011

Generator Wniosków PO IG 8.1

Pomocą dla tworzących wniosek jest, z mojego punktu widzenia, precyzyjne określenie przez generator ilości znaków, które może być w danymmiejscu wprowadzone. Ułatwia to sporządzenie wniosku, w którym wyszczególnione pozycje są dokładnie opisane.

Po wstukaniu wszystkich tekstów i danych do generatora wniosków należy przygotować wydruk próbny wniosku PO IG 8.1. Jest on tylkodo wglądu wnioskodawcy, który ma możliwość sprawdzenia całości biznesplanu tak jak zobaczy go rzeczoznawca w Instytucji Finansującej. To właściwy moment na zmiany wszystkich literówek w tekście i nałożenie istotnych zmian. Wtedy też łatwo dokonać ostatecznej korekty. Zawsze mam gotowe wnioski na minimum tydzień przed deadlinem, bo ten etap wymaga czasu i skupienia.

parp e-usługi poigGenerator wniosków sam wylicza część wskaźników ekonomicznych wykorzystywanych później przy wyliczaniu pozycji na liście rankingowej. Trochę to jest bezsensowne, bo życie ukazuje, iż i tak niestety większość wniosków jest negatywnie oceniana w RIF i kolejność na liście rankingowej ma mniejsze znaczenie, ale to już część strategii do rozważenia przez każdego wnioskodawcę pomysłu e-usług indywidualnie: czy tworzyć aplikację ukierunkowaną na uzyskanie największej liczby punktów w ocenie fakultatywnej czy też może, zrezygnować z większej ilości punktów i skupić całą energię na przygotowaniu wniosku zgodnie z programem PO IG 8.1. Tu już nie pomogę, bo sam w zależności od pomysłu e-usługi podchodzę indywidualnie do tego zagadnienia. Statystycznie częściej skupiam się na rzetelnym spisaniu e-usługi i jej zgodności z celami działania, ale nie jest to zasadą i niekiedy nie odpuszczam o punkty fakultatywne.

I kończąc niepotwierdzona w żadnym ze źródeł plotka: zdaniem sporej części autorów projektów, generator zawiera mechanizmy precyzyjnego badania, czy dany wniosek nie jest przekopiowaniem innego złożonego w tym samym albo innym Regionalnej Instytucji Finansującej (całość lub fragmenty tekstu). Złożenie zduplikowanych projektów pod innym szyldem jest surowo zabronione i odnajdywane przez bazę danych. Nie daj się zwieść na zbyt jasną sztuczkę.

Inne witryny: Witryna 1,


Słowa kluczowe: PARP PO IG 8.1, PO IG 8.1, pisanie wniosków, unijne dofinansowanie, sprawdzenie wniosku przed wysłaniem, sprawdzenie wniosku, model biznesowy 8.1, biznesplan 8.1, wskaźnik produktu, wskaźnik rezultatu, konsulting it